Nieruchomości – zakup i urzadzenie
Na co zwracac uwage przy zakupie mieszkania…

Zwienczenie elewacji

Posted in Uncategorized  by admin
September 10th, 2019

Trójdział klasyczny przewiduje zwieńczenie elewacji. Zwieńczeniem tym zazwyczaj bywa pełne belkowanie lub jego górna część, zwana gzymsem. Jednakże zwieńczenie nie zawsze na tym się kończy. Nad gzymsem najczęściej wznosi się dach, którego dobrze dobrana bryła, pokryta estetycznym i trwałym materiałem, stanowi również zwieńczenie ściany. W dawnych czasach, większe budynki (np. zamki) miał,y charakter obronny. Obronność zamków wytworzyła charakterystyczne cechy w ich rozwiązaniu architektonicznym. Mury zewnętrzne musiały być równocześnie wykorzystane na stanowiska obronne, zza których łucznicy mogli strzelać i kryć się za wystające części muru. W ten sposób powstało grzebieniowe zakończenie muru obronnego, składającego się z wąskich szpar i szerszych filarów. Takie zakończenie muru nazywane jest blankami.
Dach dwuspadowy, odprowadzający wodę na zewnątrz zostaje zmieniony na dach jednospadowy. Powstają naokoło wysokie mury zakończone blankami i wąskimi otworami do strzelania. Z chwilą wynalezienia prochu ,i powstania artylerii zjawiają się na pomostach za murem armatki. [podobne: tynki gipsowe czy cementowo wapienne, forum bonsai, koszt studni głębinowej ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: forum bonsai koszt studni głębinowej tynki gipsowe czy cementowo wapienne